Hyppää sisältöön

Sotilasilmailusta Ammatti

Keskiviikko 10.5.2023 klo 12.00 – 18.30

Sotilasilmailusta Ammatti

Satakunnan lennosto järjestää yhteistyössä Tredun ja Patrian kanssa Sotilasilmailusta Ammatti- tapahtuman keskiviikkona 10.5.2023 klo 12 - 18.30.

Sotilasilmailusta Ammatti- tapahtumassa on esillä maanäyttelyssä ilmavoimien lentävä kalusto sekä Tredun ja Patrian kalustoa. Maanäyttelyssä voi tutustua myös muuhun ilmavoimissa käytössä olevaan kalustoon.

Ohjelmassa mm. Hornetin sekä Ilmavoimien taitolento-osaston Midnight Hawks:n esityslennot. Esityslentojen ohjelma ja aikataulu päivitetään tälle sivulle lähempänä tapahtumaa.

Tapahtumassa esitellään myös laajasti sekä ilmavoimien että siviilipuolen ammatteja ja koulutusmahdollisuuksia.

Paikalla on myös Leijona Catering Oy soppatykkeineen sekä Sotilaskoti herkullisine munkkeineen.

Tapahtumapaikalle on ilmainen nonstop-kuljetus Tampereen Messukeskukselta, jossa ilmainen pysäköinti. Tapahtumapaikalla ei ole pysäköintimahdollisuutta. Lentoaseman puolella on rajoitetusti maksullisia pysäköintipaikkoja.

Lisätietoja: tiedotussihteeri Tiina Koivisto p. 0299800 (vaihde), [email protected]

Tapahtumaan on vapaa pääsy. Tervetuloa

Kohderyhmät: kunnat, kansalaiset, yliopistot ja korkeakoulut