Ilmavoimat harjoittelee veteen päätyvää heittoistuinhyppyä Kajaanissa

Ilmasotakoulu järjestää hinausvarjoharjoituksen ilma-alusten miehistölle Kajaanin Nuasjärvellä 4.–14. elokuuta 2025.
Tukeutumisalueena harjoituksessa on Rehjan saari. Yleisöä pyydetään välttämään veneilyä saaren lähistöllä harjoituksen aikana.
Ilmavoimien sotilaslentäjät harjoittelevat säännöllisesti vedestä pelastautumista heittoistuinhypyn jälkeen. Veteen varaan joudutaan lentovarustuksessa ja hyvin vähäisillä pelastautumistarvikkeilla. Lentäjän tulee pysyä toimintakykyisenä vedessä tai maastossa siihen asti, että pelastushenkilöstö paikantaa lentäjän ja pystyy noutamaan hänet pois alueelta.
Heittoistuinhyppyä simuloidaan vetämällä hinausvarjoa ponttonikalustolta käsin vetoveneiden avulla. Vetoharjoitusten aikana paikalla työskentelee aina myös pintapelastaja.
Harjoitusta johtaa majuri Lasse Konttinen. Ilmavoimien joukko-osastojen lisäksi harjoitusta tukevat Kainuun prikaati, 3. logistiikkarykmentti ja Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen järjestelmäkeskus.
Lisätietoja antaa harjoituksen johtaja majuri Lasse Konttinen 0299 800 / keskus