Tukilentotoimintaa, tutkimusta ja kehittämistä
Pirkkalassa sijaitsevan Satakunnan lennoston käytössä on koko ilmavoimien lentävä kalusto. Lennosto tukee ilmavoimien taistelua tukilentotoiminnalla, tutkimuksella ja kehittämisellä sekä turvaa ilmaoperaatiot Etelä-Suomen alueella vastaamalla lentotukikohtien valmiudesta.
Satakunnan lennosto tukee monipuolisesti puolustusvoimia, kriisinhallintaoperaatioita, valtionjohtoa ja muita viranomaisia tuki- ja kuljetuslennoilla.
Ilmasodan taktiikan ja taistelutekniikan kehittäminen on osa lennoston toimintaa, jota tehdään tiiviisti yhteistyössä yliopistojen, korkeakoulujen ja teknologiateollisuuden kanssa. Koelentoiminnalla varmistetaan ilma- ja maavoimien lentokaluston kehittäminen ja uusien järjestelmien käyttöönotto.
Pirkanmaan alueen sotilaskohteiden turvallisuus kuuluu myös lennoston päivittäisiin tehtäviin.
Lennostossa koulutetaan laaja-alaisesti varusmiehiä ja reserviläisiä sekä tuetaan vapaaehtoista maanpuolustuskoulutusta.
Satakunnan lennoston organisaatio
Satakunnan lennostoon kuuluu kolme joukkoyksikköä: Tukilentolaivue, Ilmataistelukeskus ja Lentotekniikkalaivue. Organisaatioon kuuluvat lisäksi esikunta, huoltokeskus, viestitekniikkakeskus sekä suojausyksikkö.
Satakunnan lennostoa komentaa eversti Markus Leivo.