Yhdysvalloissa valmistaudutaan suomalaisten vastaanottoon

Ilmavoimien komentaja vieraili maaliskuun lopulla Lockheed Martinin F-35-tuotantolinjalla Fort Worthissa sekä Ebbingin tukikohdassa Fort Smithissä. Suomen ensimmäiset F-35-hävittäjät ovat tuotannossa ja alkukoulutuksen antavissa tukikohdissa valmistaudutaan suomalaisten saapumiseen.
Ilmavoimien komentaja kenraalimajuri Timo Herranen vieraili F-35-hankkeen johdon kanssa Lockheed Martinin F-35-tuotantolinjalla Fort Worthissa Texasissa 20. maaliskuuta ja tarkasti kansalliskaartin Ebbingin tukikohdan (Ebbing Air National Guard Base) Fort Smithissä Arkansasissa 24. maaliskuuta. Vierailujen aikana päivitettiin tilannekuvaa Suomen F-35A-monitoimihävittäjien tuotannosta sekä F-35-alkukoulutuksen käytännön osuudesta.
Suomen F-35A-monitoimihävittäjät rakentuvat parhaillaan
Fort Worthissa Texasissa Ilmavoimien komentaja tapasi Lockheed Martinin johtoa ja keskusteli Suomen F-35-hävittäjien tuotannon tilanteesta. Samalla seurattiin tuotannossa olevien Suomen ensimmäisten F-35-hävittäjien valmistusvaiheita kokoonpanolinjalla, joka on Lockheed Martinin suurin F-35-tuotantolinja. Lähes puolentoista kilometrin mittaiselta tuotantolinjalta valmistuu Suomen tilaamien F-35A-varianttien lisäksi B- ja C-variantteja.

Tuotantolinjalla on siistiä ja yllättävän hiljaista. Joka puolella näkyy harmaita ja turkoosinsinisiä F-35:n komponentteja sekä eri vaiheissa olevia F-35-käyttäjämaiden hävittäjiä. Rakenteilla olevien komponenttien turkoosi väri johtuu eräänlaisesta pohjustuksesta, joka valmistelee komponenttia häivepinnoittamiseen. Yhden tuotantopisteen yllä näytöllä näkyy siniristilippu. Tässä valmistuu Suomen neljännen F-35-hävittäjän, JF-504:n, eturunko.

Suomen F-35-kaluston tyyppitunnus on JF, joka on johdettu sanoista Joint Fighter. Lockheed Martinin Suomen koneissa käyttämä tunnus MF juontuu aakkosjärjestykseen perustuvasta nimeämiskäytännöstä, jossa M oli vuorossa oleva kirjain ja F valittiin ”Finlandin” mukaan.
Suomen ensimmäisten F-35A-hävittäjien tuotanto käynnistyi vuoden 2023 jälkipuolella. Viime syksynä Suomen koneiden tuotannon edistymistä juhlistettiin JF-501:n eturungon signeeraustilaisuudessa.
Yhden F-35-monitoimihävittäjän valmistaminen kestää komponenttien valmistuksesta alkaen kaikkiaan puolitoista vuotta. F-35:n osakokoonpanoja valmistetaan useassa eri maassa ja loppukokoonpanolinjoja löytyy Fort Worthin lisäksi Italian Camerista ja Japanin Nagoyasta. Koneen komponenttien valmistuttua kumppaniyritykset toimittavat osat Lockheed Martinille, ja hävittäjän loppukokoonpano alkaa.

F-35-hävittäjän rungon muodostavat etu-, keski- ja takarunko sekä siivet. Hävittäjän loppukokoonpano alkaa siiven runkoliitososan kokoonpanemisella. Tämän jälkeen siiven runkoliitososa sovitetaan ja liitetään yhteen koneen rungon pääkomponenttien kanssa. Loppukokoonpanon jälkeen kone siirretään maalaamoon, jossa se saa tunnuksenomaisen harmaan eri sävyjen värityksensä. Koneen muotoilu sekä pinnoitteet muodostavat sen häiveominaisuudet. Maalaamisen jälkeen kone siirtyy järjestelmätestauksiin, missä myös häiveominaisuudet mitataan. Lopuksi monitoimihävittäjälle tehdään koelennot.
Hyväksytysti suoritettujen testausten jälkeen Lockheed Martin luovuttaa valmiin F-35-hävittäjän Yhdysvaltain hallinnon laadunvarmistusviranomaiselle (Defense Contract Management Agency, DCMA), joka FMS-menettelyssä (Foreign Military Sales) toimii koneiden vastaanottajana Lockheed Martinilta ja toimittaa koneen edelleen asiakkaalle. Suomi ostaa F-35-hävittäjät Yhdysvalloilta FMS-menettelyn mukaisesti.
Lockheed Martinilta Suomelle valmistuvat ensimmäiset kahdeksan konetta toimitetaan Ebbingin tukikohtaan Fort Smithiin Arkansasiin. Runkonumerot JF-509:stä eteenpäin toimitetaan suoraan Suomeen.
Tänä päivänä F-35-tuotantolinjoilta valmistuvat koneet ovat konkretiaa monikansallisen F-35-ohjelman vuosikymmenten kehitystyöstä, joka jatkuu myös hävittäjän tuotantolinjalta valmistumisen jälkeen. F-35-käyttäjämaita, eli F-35-kalustoa operoivia tai hankintasopimuksen allekirjoittaneita maita, on tällä hetkellä kaksikymmentä, josta Euroopan maita on Suomi mukaan luettuna kolmetoista. Tähän päivään mennessä F-35-hävittäjiä on toimitettu osakas- ja asiakasmaille yli 1150 kappaletta ja kalustolla on lennetty yli miljoona lentotuntia.
Simulaattoriharjoittelua ennen alkukoulutusta
Vierailullaan Lockheed Martinilla Ilmavoimien komentaja kenraalimajuri Herranen perehtyi Yhdysvaltoihin F-35-alkukoulutukseen lähteville Ilmavoimien ohjaajille järjestettyyn simulaattoriharjoitustapahtumaan. Manned Tactical Simulator -harjoitustapahtuma F-35-simulaattoreilla on järjestetty Fort Worthissa suomalaisille jo kolmesti. Ilmavoimien ohjaajat ovat harjoitelleet F-35-simulaattoreilla koneen järjestelmien käyttöä ja ohjaamotyöskentelyä sekä parven taktiikoita erilaisissa, jo varsin haastavissakin yhteisoperointitehtävissä.
F-35-alkukoulutukseen lähtevät suomalaisohjaajat kertovat saaneensa simulaattoriharjoitustapahtumissa jo hyvät perusteet tulevaan koulutukseen. Yhdysvaltain ilmavoimien ilmataisteluopettajien silmään suomalaisohjaajien lähtötason ja oppimisnopeuden kerrotaan näyttäneen hyvältä.

Suomeen hankitaan ainakin kahdentyyppisiä F-35-simulaattoreita: FMS (Full Mission Simulator) ja FENIX (F-35 Emulated Non-OFP Interoperability Experience). Näistä FENIX on jo testauskäytössä Ilmataistelukeskuksessa Satakunnan lennostossa Pirkkalassa. FMS-simulaattori mahdollistaa korkeatasoisimman realistisen harjoittelun ja simulaattoriohjaamo on lähes identtinen oikean F-35:n ohjaamon kanssa. FENIX on fyysiseltä rakenteeltaan FMS:ää yksinkertaisempi simulaatioympäristö, jolla voidaan harjoitella yhteistoimintaa muiden puolustushaarojen ja liittolaisten kanssa.
Ebbingin tukikohta ja Fort Smithin kaupunki toivottavat suomalaiset tervetulleeksi
Yhdysvaltain-vierailullaan Ilmavoimien komentaja tarkasti Ebbingin tukikohdan Fort Smithin kaupungissa Arkansasissa. Ebbingin tukikohta on toinen yhdysvaltalaistukikohdista, jossa Suomen F-35-alkukoulutus toteutetaan. Ilmavoimien ohjaajat, lentotekninen henkilöstö ja muut koulutettavat asiantuntijat siirtyvät Ebbingin tukikohtaan sen jälkeen, kun he ovat saaneet teoria- ja simulaattorikoulutuksen Eglinin tukikohdassa (Eglin Air Force Base) Valparaisossa Floridassa.

Ebbingin tukikohtavierailua isännöi kenraalimajuri Gregory Kreuder (Commander, 19th Air Force). Suomen ilmavoimien osallistujien lisäksi mukana olivat kenraalimajuri Ricky Mills (Assistant Deputy Under Secretary of the Air Force, International Affairs) ja prikaatikenraali Bradley Cox (Deputy Adjutant General, Arkansas National Guard). Asevoimien osallistujien lisäksi vierailuun osallistui edustajat Fort Smithin kaupungilta sekä Yhdysvaltain kongressissa Arkansasia edustavien senaattorien ja kongressiedustajien kabineteista.
Tarkastuskäynnillään Ilmavoimien komentaja keskusteli Yhdysvaltain ilmavoimia ja kansalliskaartia edustavien tahojen kanssa suomalaisten F-35-alkukoulutuksen Ebbingin tukikohdassa toteutettavasta käytännön osuudesta.

Ebbingin tukikohdassa Ilmavoimien komentaja tarkasti koulutustilat ja kohteet, joissa suomalaiset työskentelevät F-35-alkukoulutuksensa aikana. Paraikaa tukikohdan infraa kehitetään merkittävästi.

Yksi suomalaisten tulevista lennonopettajista, everstiluutnantti Jonathan ”Rev” Hassell Yhdysvaltain ilmavoimista (Commander, 57th Fighter Squadron) kertoi Ebbingin 57th Fighter Squadronin jo odottavan suomalaisia F-35-alkukoulutukseen.
– Tulemme kouluttamaan suomalaislentäjät samoilla metodeilla ja samoihin standardeihin kuin omamme, everstiluutnantti Hassell kertoo.

Tällä hetkellä Ebbingin tukikohdassa on F-35-koulutuksessa Puolan ilmavoimien henkilöstöä. Suomalaisten lisäksi tukikohdassa koulutetaan F-35-käyttäjämaista ainakin Saksan, Sveitsin ja Singaporen ilmavoimien henkilöstöä.
Ebbingin tukikohdan tarkastuskäynnin aikana Ilmavoimien delegaatiolle esiteltiin myös tukikohdan lähialueella sijaitseva Razorback Range -harjoitus- ja ampuma-alue. Razorback Rangen etuna on lyhyt etäisyys tukikohtaan. Suomalaisille tämä sopii hyvin, sillä kotimaassa on totuttu lyhyisiin etäisyyksiin tukikohdan ja harjoitusalueen välillä.

Ilmavoimien komentajalle Fort Smithin kaupungista välittyi vieraanvaraisuus ja odotus suomalaisjoukon saapumista kohtaan.
– Fort Smithin kaupungin ja kauppakamarin vastaanotto Ilmavoimia kohtaan oli lämmin ja luottamusta lujittava. Pormestari George McGill oli valjastanut joukkonsa laajasti tukemaan meitä, ja kaikesta välittyi odotus kaupunkiin saapuvia suomalaisia kohtaan, kenraalimajuri Herranen kertoo.

Puolustusvoimissa opiskellaan F-35-järjestelmää etukäteen
F-35-järjestelmään liittyvää osaamista ja ymmärrystä hankitaan Puolustusvoimissa etupainotteisesti. Erilaiset koulutukset ja harjoitustapahtumat valmentavat Puolustusvoimien palkattua henkilöstöä F-35-järjestelmän operointiin siten, että ensimmäisten koneiden saapuessa Suomeen ymmärrystä ja osaamista on jo valmiina.

Yksi esimerkki F-35-koulutuksesta on huhtikuussa Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen Järjestelmäkeskuksella Tampereen Aitovuoressa alkanut Engineering Seminars -koulutuskokonaisuuden ensimmäinen jakso, jossa luodaan osallistujille perusymmärrys F-35:n järjestelmien toiminnasta ja perehdytään F-35-hävittäjään eri näkökulmista. Koulutuskokonaisuudessa lentokoneen valmistaja Lockheed Martin käy läpi Puolustusvoimien ja kotimaisen puolustusteollisuuden avainhenkilöstölle F-35:n järjestelmiä, aseistusta sekä rakennetta. Koulutus parantaa Puolustusvoimien palkatun henkilökunnan valmiuksia F-35-hävittäjän tyyppihyväksyntään, vastaanotto- ja lentokelpoisuustarkastuksiin sekä jatkuvan lentokelpoisuuden hallinnan tehtäviin.
Puolustushaarojen kesken F-35-tietoutta välitetään Puolustusvoimissa muun muassa erilaisissa tilaisuuksissa. Tammikuussa Ilmavoimat järjesti Satakunnan lennostossa koulutustilaisuuden, jossa yhdysvaltalaiset F-35-ohjaajat kertoivat hävittäjän kyvykkyyksistä ja operoinnista Ilmavoimien lisäksi Maa- ja Merivoimien edustajille. Huhtikuun alussa Ilmataistelukeskuksessa järjestettiin Multi Domain Operations (MDO) -sotapelitapahtuma. Tapahtumassa pelattiin läpi erilaisia skenaarioita, joissa F-35-monitoimihävittäjällä operoidaan Maa- ja Merivoimien suorituskykyjen kanssa.
Lisäksi Ilmavoimat harjoittelee F-35-yhteistoimintaa säännöllisesti. Paraikaa on meneillään Ramstein Flag 25 -harjoitus Alankomaissa, missä Ilmavoimien F/A-18 Hornet -hävittäjät harjoittelevat Alankomaiden kuninkaallisten ilmavoimien F-35-hävittäjien kanssa.


Vakaa yhteydenpito F-35-hankkeen toimeenpanossa jatkuu
Suomen F-35-suorituskyvyn käyttöönoton aikataulu on tiivis. F-35-alkukoulutuksen läpivienti vaatii Ilmavoimien henkilöstöltä ja yhdysvaltalaisilta vastinpareilta jatkuvaa suunnittelua ja koordinointia.
Vierailullaan Lockheed Martinilla ja Ebbingin tukikohdassa kenraalimajuri Herranen painotti Ilmavoimien prioriteetteja.
– Suomalaisten aloittaessa Ebbingissä tukikohdan F-35-koulutustoiminta on alkuvaiheessa ja koulutusvolyymin kasvattaminen ottaa aikansa. Keskusteluissa Ebbingin tukikohdassa yhdysvaltalaissotilaiden sanoista ja panostuksesta tapaamiseen välittyi vahva sitoutuminen siihen, että suomalaisten F-35-alkukoulutus halutaan toteuttaa siten, että Suomen F-35-suorituskyvyn käyttöönotto etenee suunnitellusti, Herranen summaa.

Ilmavoimien on määrä aloittaa F-35-järjestelmän koulutus kotimaassa vuoden 2026 jälkipuolella heti kun Ilmavoimat on vastaanottanut ensimmäiset koneet Suomessa. Tuolloin F-35-alkukoulutuksen saaneet ohjaajat, lentotekninen henkilöstö sekä muut asiantuntijat aloittavat Puolustusvoimien palkatun henkilöstön kouluttamisen F-35-järjestelmän operointiin.
